Dış Mekana Dekoratif Bir Dokunuş: Para Çiçeği

Para Çiçeği

Çiçeklerin hayatımızdaki yeri yadsınamaz, hemen hemen yaşam alanlarımızın her bir noktasını çiçekler ile süslemek, onlarla dekoratif hoş dokunuşlar yapmak ortak isteklerimizden biri. Bu yüzden de evimize, ofisimize ya da bahçemize uygun çiçekleri arıyor ve onları yetiştirmek istiyoruz. Elbette duruma bağlı olarak herkesin çiçeklerden beklediği farklı olabiliyor. Örneğin, ev çiçekleri konusunda kimi havayı temizlemesini beklerken kimi dekoratif ve şık olmasını istiyor. Kısacası, çiçeklerin kullanımı bir nevi beklentiler ile alakalı durumda.

Havayı Tertemiz Bir Hale Getirecek Ev Çiçekleri” yazımızı okumak ve ev çiçekleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Ancak en zor seçim yapılan durumların arasında dış mekan çiçeği seçimi yapmak yer alıyor. Dış mekanların, evlerin iç kısmına göre daha fazla özen istemesi ve doğrudan görülen  yerler olması onları daha çok özel kılıyor. O yüzden de insanlar balkonlarını ya da bahçelerini en güzel çiçekler ile süslemek istiyorlar. Dış mekan çiçeği denildiği zaman ise akla, halk arasında para çiçeği olarak da bilinen crassula geliyor. Dekoratif olarak eşsiz bir çiçek crassula, kolay bakımı sayesinde de insanların ilgisini çekmeyi başarıyor.

Bununla birlikte, eski bir inanışa göre, para çiçeği yetiştirildiği yerde 3 aydan fazla sağlığını koruyup kalabilirse o eve ya da iş yerine para ve şans gelirmiş.

Para Çiçeği - 1

Biz de bu yazımızda sizlere dış mekanların vazgeçilmesi olan para çiçeği hakkındaki tüm detayları anlatacağız.

Para Çiçeği Bakımı

Konu dış mekan çiçekleri olduğu zaman en fazla merak edilen şey bakımları oluyor. Her ne kadar bu çiçeklerin her daim renklerini ve kokularını korumalarını istiyorsak da bakımlarına fazla vakit ayıramayabiliyoruz. Bu nedenle kolay bakıma sahip çiçekler bir adım öne çıkıyor.

Para çiçeği ise birkaç ufak detaya dikkat edildiği zaman bakımı oldukça kolay olan bir çiçek. Dikkat etmeniz gereken şeylerin başında ise oda ya da yetiştirildiği yerin sıcaklık değeri var. Para çiçeği için uygun sıcaklık 15 ila 35 derece arasında oluyor. Bu yüzden para çiçeği yetiştiriyorsanız kış aylarında dikkat etmeniz gerek aksi takdirde çiçek soğuktan donarak ölebilir. Ek olarak para çiçeği bakımı hava akımlarına karşı da dikkatli olmanızda fayda var. Özellikle cereyanda kalmaları para çiçeği için ölümcül bir tehdit olabilir.

Para Çiçeği - 2

Para çiçeği saksı konusunda ise oldukça rahat bir çiçek ancak geniş saksılara daha rahat kök salabildiği için hızlı bir gelişim göstermesi de muhtemel. Yetiştirileceği toprak kısmında da çok seçici davranmıyor, hemen hemen her toprakta rahatlıkla para çiçeğinizi yetiştirebilirsiniz.

Para Çiçeği Nasıl Sulanır?

Para çiçeğinin kolay bir bakıma sahip olduğunu söylemiştik. Para çiçeği sulama konusunda da oldukça rahat bir çiçek. Haftada yalnızca 1 gün sulama isteyen çiçek, işinizi fazlasıyla kolaylaştırıyor. Ancak sulama yaparken dikkatli olmanız gereken tek nokta, çiçeğin tüm üst yüzeyini sulamış olmak ve toprağın her bir noktasına suyun temas ettiğinden emin olmanız yeterli olacak.

Para Çiçeği - 3

Para Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Para çiçeğini çoğaltmak da tıpkı bakımını yapmak kadar kolay. Sağlıklı bir şekilde yetişmiş olan para çiçeğinden, bir yaprak koparıp su dolu bir bardağın içinde bir hafta bekletin. Bir hafta içinde kök verecek olan yaprak, toprağa dikilmesiyle çoğaltma işlemi tamamlanmış olur.

Para Çiçeği - 4

Para Çiçeği Hediye Olarak Alınır Mı?

Para çiçeği, sevdikleriniz için eşsiz bir ev hediye olabilir. Özellikle bor cam dışında farklı bir alternatif arıyorsanız, para çiçeği istediğiniz tüm özellikleri karşılıyor. Aynı zaman yeni işe başlayan arkadaşlarınız içinde iyi bir yeni iş çiçeği  hediyesi olacak.

Para Çiçeği - 5

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.