Dünyanın Dört Bir Yanından Etkileyici: Çiçek Festivalleri

Çiçek Festivalleri

Birçok insan seyahat yapacağı zaman gittiği yerdeki festivalleri, etkinlikleri göz önüne alarak bir yol planı çıkarıyor çünkü hem festivaller hem de etkinlikler renkli ve göz alıcı bir kültürün yaşandığı en güzel ortamlardan biri konumunda. Bununla birlikte geniş bir tercih seçeneği sunan festivaller içerisinde her zevke uygun olanı bulabilirsiniz.

Ancak dünyada en fazla ilgi çeken festivaller arasında çiçeklerle ilgili olanlar çok daha ayrı bir öneme sahip oluyor. Doğanın en güzel armağınlarından olan rengarenk çiçekler ile yapılan festivaller, insanların ilgisini fazla çekiyor. Biz de bu yazımızda sizin için dünyada en fazla ziyaretçi çeken çiçek festivallerini bir araya getirdik.

İşte en fazla ziyaretçi çeken çiçek festivalleri;

1 – Hollanda / Çiçek Alayı

Tüm dünyada laleleri ile tanınan Hollanda, çiçek denildiği zaman akla gelen ilk ülkeler arasında yer alıyor. Lale dışında onlarca farklı çiçeğe de ev sahipliği yapan ülke, çiçek festivalleri konusunda da oldukça popüler. Her yıl Nisan ayının 3.haftasında gerçekleşen çiçek festivali, Hollanda ile özdeşleşmiş durumda. Çiçek Alayı ismi verilen festivalde, binlerce farklı çiçek hoş kokuları ve zarif peyzaj düzenleri ile turistlerle, halkın beğenisine sunuluyor.

Çiçek Festivalleri - Hollanda Çiçek Alayı

2- Japonya / Mor Salkım Festivali

Japonların çiçeklere ve bahçe düzenlerine gösterdiği ilgiyi bilmeyenimiz yoktur. O nedenle Japonya düzenlenen çiçek festivallerinin ne kadar görkemli olabileceğini siz de tahmin edebilirsiniz. Nisan ayı ortasında başlayan ve Mayıs ayının sonuna kadar devam eden Mor Salkım Çiçek Festivali ise en fazla ziyaretçi çeken etkinliklerden biri. 150 yaşındaki mor salkım ağaçlarından, endemik bitkilere kadar her şeyin serginlendiği festival mutlaka görülmesi gereken şeylerin başında yer alıyor.

Çiçek Festivalleri - Japonya Mor Salkım Festivali

3- Portekiz / Madeira Çiçek Festivali

Avrupa’nın en renkli ülkelerinden biri olan Portekiz, eşsiz doğasıyla beraber içerisinde rengarenk çiçeklere ev sahipliği yapıyor. Çiçekten yapılan çeşitli nesnelerin sergilendiği, Madeira Çiçek Festivali ise Avrupa’da yapılan en kapsamlı festivallerden biri. Bununla birlikte festival kapsamında verilen çiçek bakımı eğitimleri, çiçekten nasıl heykel yapılır kursları ve bahçecilik eğitimleri festivali çok daha özel kılıyor.

Çiçek Festivalleri - Portekiz Madeira Festivali

4- Belçika / Çiçek Halı Festivali

Avrupa’nın başkenti olarak kabul edilen Brüksel’de gerçekleşen Çiçek Halı Festivali, en ünlü çiçek festivalleri arasında. İki yılda bir Ağustos ayında gerçekleşen festival, 1971’den beri sürüyor. İki bin metrekare alana yayılan festivalde çiçeklerden yapılan gösterişli halı ve kilimler gözler önüne çıkıyor.

Çiçek Festivalleri - Belçika Çiçek Festivali

5- İstanbul / Lale Festivali

Çiçek festivallerinden bahsederken İstanbul’u es geçmek olmazdı. Çiçek konusunda köklü bir tarihe sahip olan şehir, özellikle lalenin anavatanı olarak kabul ediliyor. Öyle ki Osmanlı Tarihinde bir dönem adını laleden almıştır. İstanbul Lale Festivali ise dünyanın en renkli festivallerinden biri. Rengarenk binlerce lalenin başta Gülhane Parkı olmak üzere şehrin farklı noktalarında sergilenmesi, kesinlikle şehrin havasına çok daha fazla renk katıyor.

Çiçek Festivalleri - İstanbul Lale Festivali

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.