Şakayık Çiçeği Bakımı

Şakayık Nedir?

Çiçekçilik sektöründe Pivoina, Peony, Paeonia, Ayıgülü ve Şakaik olan şakayık, düğün çiçeği olarak kullanılır. Çok yıllık bitkiler arasında yer alan bu çiçeğin, gövde bölümü odunsudur. Bu çiçek toplamda üç parçadan meydana gelir. Her üç parça da kendi içerisinde üç parçaya ayrılır. Çiçeğin yapraklarının alt bölümü açık yeşil, üst bölümü ise koyu yeşildir. Kırmızı, kan kırmızı ve pembe gibi çiçek renklerine sahip olan bu güzel çiçeğin orta bölümünde döllenme tozlukları vardır. Bu tozluklar, sarımsı bir renge sahiptir. Ortalama 70 cm boyunda olan şakayıkın yaprak bölümü derin ve parçalıdır. Bu bitkinin kökleri, ev ilaçlarında kullanılmak üzere değerlendirilebilir. Ülkemizde de yetiştiriciliği gerçekleştirilen şakayık, Çin ve Japonya menşeilidir.

Şakayık Çeşitleri


Şakayıkgiller familyasına ait olan şakayık, Latincede Paeoniaceae familyasına ait olarak ifade edilir. Paeonia altındaki türlere ortak olarak verilen şakayık, Kuzey Amerika, Güney Avrupa ve Asya’da yetiştirilir. Çevresel koşullara yüksek derecede dayanım gösteren bu bitki, yoğun çiçeklere sahiptir. Bu bitkinin bakımı için drenajı iyi bir toprak gereklidir. Bu toprağın aynı zamanda humuslu ve nemli olması da gereklidir. Şakayıkın köklerinin güçlendirilmesi için gübre ve torf ile harmanlanan toprakları kullanabilirsiniz. Üretiminde daha çok tohumdan yetiştiricilik kullanılan bu bitki, aşılama yöntemi ile de çoğaltılabilir. Görüntü itibarıyla katmerli bir yapıya sahip olan şakayık, tohumdan yetiştirildiğinde sabır gerektirir. Çünkü; bu çiçeğin tohumdan çimlenmesi yaklaşık iki yıl alır.
Ekim yaptığınız yıl, şakayıkın çiçek vermesini beklememelisiniz. İkinci yılda çiçek veren bu özel çiçek, genellikle Nisan ve haziran aylarında çiçek açar. Tüm şakayık türleri kokulu değildir, çiçeğin kokusuz olan türleri de vardır. Çiçeğin direkt olarak sabah güneşin maruz kalması, tomurcuklarına zarar verebilir. Bu nedenle özellikle binaların kuzey cephelerine bu bitkiyi ekmemelisiniz. Yer değişimi de bitkinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Bu nedenle özellikle büyüme döneminde bitkinin yerini değiştirmemeye özen göstermelisiniz. Dikimini gerçekleştirdiğiniz şakayıkı bol bol sulamalısınız. Bu bitkinin kökleri, geniş bir alana yayılır. Bu nedenle iki şakayıkı yan yana dikecekseniz aralarında ortalama 1 metre boşluk bırakmanız önerilir. Köklerinin daimî olarak nemli kalması gereken şakayıkı aşırı sulamamalısınız. Aşırı sulama, bitkinin köklerinin çürümesine neden olur. Bitkinizi gübrelemek istiyorsanız ilkbahar aylarını beklemelisiniz. Kış aylarında dondan koruyacağınız şakayık, uzun süre boyunca sizinle birlikte olacaktır.

Şakayık Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Alternatif tıpta önemli bir yere sahip olan şakayık, kullanım amacına uygun bir şekilde şefkati temsil eder. Efsaneye göre Yunan mitolojisindeki ilaç tanrıçasının öğrencisi olan Paeon, bir gün hocası tarafından çiçek bulmak için ormana gönderilir. Paeon’un bulacağı çiçek, hamile kadınların ağrılarını dindirmek için aradığı şakayıktan başkası değildir. Zeus, ilaç tanrıçasının Paeon’a zarar verebileceğini düşünür ve Paeon’u bir şakayık çiçeğine dönüştürür. O günden bugüne bu çiçek aynı zamanda Paeon çiçeği olarak da adlandırılır. Ağrıların dindirilmesinde kullanılan şakayık, günümüzde işlevselliğini korumaktadır.

Şakayık Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz aylarının başında açmaya başlayan şakayık, soğuk havalardan hoşlanmaz. Dayanıklılığı ile bilinen bu çiçek, soğuklara karşı direnç gösterir. Çiçekten optimum fayda almak için özellikle ilkbahar mevsiminde serin bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. İlkbahar aylarında serin bir ortamda konumlandırılan şakayık, daha efektif bir şekilde çiçek açacaktır. Gün ışığına ihtiyaç duyan bu bitkiyi direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmamanız gereklidir. Çiçekleri henüz açmamışken serin havaları seven bu çiçek, çiçeklenmeye başladıktan sonra ise sıcak havayı sever. Bu özelliği ile en nazlı çiçekler arasında bulunan şakayık, çiçekli döneminde soğuğa maruz kalırsa yapraklarını döker.
Şakayık yetiştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli özellik; bitkinin toprağıdır. Humuslu toprakları seven şakayık saksısının drenajlı olması gereklidir. Eğer toprağı gübrelerseniz çiçeğinizin daha uzun süre sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Gübrelemeyi her iki yılda bir yapabilirsiniz. Bitkiyi konumlandırdığınız alanda çok fazla hava akımı olmamalıdır. Rüzgâra maruz kalan şakayıklar, olumsuz etkilenir. Yerinin değiştirilmesini sevmeyen bu çiçekleri yan yana ekerken dikkatli olmalısınız çünkü; şakayıkların kökleri uzundur. Suyu seven çiçeklerinizi üç günde bir sulayabilirsiniz. Suyun önceden dinlendirilmesine de özen göstermelisiniz.

Şakayık Kokusu Neye Benzer?

İri çiçeklere sahip olan şakayıkın kokusu güle benzer. Bazı şakayık türleri ise tamamen kokusuzdur. Soğanlı bitkiler arasında bulunan şakayık, kesme çiçekçiliğin en çok tercih edilen bitkilerinden bir tanesidir.

Şakayık Çiçeği Mevsimlik Mi?

Şakayık, çok yıllık bir çiçektir. Bahçenizde, balkonunuzda veya tarım alanlarınızda bu bitkiyi ekebilirsiniz.

Şakayık Bahçeye Dikilir Mi?

Şakayık çiçeğini bahçeye ekebilirsiniz. Çevresel faktörlere karşı dayanıklılık gösteren bu bitki, ortam koşullarına göre yetişir. Şakayıkınızı bahçenize dikerken toprağın humuslu olmasına ve drenajının iyi yapılmasına özen göstermeniz gereklidir. Çiçeklere güneş ışığının direkt vurmaması, yansıması gereklidir. Günlük ortalama 4,5 saat güneş alması gereken şakayıkı direkt olarak güneş ışığı almayan alanlarda muhafaza etmelisiniz. Yaz aylarında sıcaklık değerleri yükseleceğinden özellikle bu aylarda sulamayı ihmal etmemelisiniz.

Şakayık Çiçeği Ne Zaman Dikilir?

Şakayıklar, genellikle Ağustos ve Eylül aylarında dikilir. Çiçeği bir fidan olarak aldıysanız toprağın 3 cm derinliğine ekmeniz gereklidir.

Şakayık Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Şakayıklar, tohumlama yöntemi ile çoğaltılabilir. Tohumdan yetiştireceğiniz şakayık, 1 yıl sonra çimlenmeye başlar. İlk çiçekler ise ikinci yılda verilir. Bu nedenle şakayık yetiştiriciliği sabır ister.
Şakayık çoğaltılmasında tercih edilebilen bir diğer yöntem ise aşılamadır. Sonbahar başlarında aşılama yöntemi ile çoğaltma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Şakayık Kaç Günde Bir Sulanır?

Nemli toprakları seven şakayık, düzenli olarak sulanmalıdır. Aşırı sulama, bitkinin köklerini çürütür. Bu nedenle çiçeğinizi anlamalı ve ihtiyacı kadar su vermelisiniz. Dilerseniz damlatma sulama yöntemini tercih edebilirsiniz. Sürekli olarak nemli kalması gereken toprağı bu sayede elde edebilirsiniz. Sulama işlemini bir rutine bağlamak istiyorsanız 3 günde bir sulama gerçekleştirebilirsiniz.

Şakayık Çiçeği Nasıl Kurutulur?

Şakayık çiçeğini kurutmak için pek çok yöntem vardır. Çiçeği rengini koruyarak ve formu bozulmadan kurutmak istiyorsanız mikrodalgayı tercih edebilirsiniz. Şakayıklar üst üste gelmeyecek şekilde yan yana dizin. Ardından 1 dakika boyunca mikrodalgada kurutun. Evinizde mikrodalga yoksa fırında da kurutma sağlayabilirsiniz. Çiçeğinizi fırında kurutmak için fan ayarlarını en düşük seviyeye getirin. Çiçeklerinizi üst üste gelmeyecek şekilde dizin. Bu şekilde 5-6 saat boyunca fırının en düşük ayarında kurutun. Bunun yanı sıra doğal kurutma yöntemlerini de tercih edebilirsiniz. Çiçeğinizin iki boyutlu olarak kurumasını istiyorsanız kalın bir kitabın arasında kurutabilirsiniz.
Karanlık bir ortamda kurutmak, çiçeğin rengini korumasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle bir gazete kağıdının üzerine çiçeklerinizi üst üste gelmeyecek şekilde dizin. Havasız ve karanlık bir ortamda birkaç gün bekletin. Bu sayede çiçeklerinizin formunu koruyarak kuruduğunu göreceksiniz. Şakayık kurutmak için yeterli zamanınız varsa temiz bir örtünün üzerine serdiğiniz şakayıkların güneş altında, doğal yöntemler ile kurumasını sağlayabilirsiniz. Çevreden gelen tozlar, çiçeklerin üzerinde lekeler bırakabilir. Bu nedenle kurutma esnasında, belirli periyotlarda çiçeklerin üzerindeki tozların arındırılması gereklidir. Tüm bu işlemler, şakayıklarınızın bir ömür boyunca sizinle birlikte kalmasını sağlayacaktır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.