Papatya Çayının Faydaları

Papatya Çayı

İlkbahar aylarını ne zaman hayal etsek aklımıza ilk önce güzelliği ile kırları süsleyen papatyalar gelir. Beyaz yaprakları ve ortasındaki sarı gövdesi ile göz alıcı bir güzelliği olan papatyaların hoş kokusu da onları vazgeçilmez kılan bir başka unsur. Tüm bu estetik güzelliği ile yarattığı anlam dışında papatyalar bir şifa deposu olarak da vazgeçilmez bir bitki türü.

Papatya Çayı

Kırlardaki güzel duruşu ve büyüleyici kokusunu çay bardaklarında da koruyabilen papatyalar şifalı bitkiler arasında yıldız gibi parlıyor. Lezzetli ve faydalı olan bu eşsiz içecek vücudumuzu daha sağlıklı tutabilmemiz adına en yararlı çaylardan birisi. Öyle ki papatya çayının faydaları saymakla bitmiyor.

Biz de bu yazımızda sizler için her damlasında sağlıklı yaşamı hissedebileceğiniz papatya çayının faydalarını derledik.

Papatya Çayı 3

Papatya Çayı Nelere İyi Gelir?

Papatya çayının faydaları denildiği zaman kesinlikle ilk önce antidepresan özelliği geliyor. Özellikle depresif havaların bastırmaya başlamasıyla insanların kendilerini daha fazla bunalımda hissettiği bilinen bir gerçek. Bu durumu en iyi şekilde geride bırakmak için bir çokları ilaçlara başvuruyor olsa da papatya çayı doğadaki en güçlü antidepresan özelliği taşıyan bitkilerden birisi. Papatya çayı antidepresan ilaçlarına alternatif arayanlar için eşsiz bir tercih olabilir.

Ek olarak regl dönemindeki kadınlar içinde papatya çayının faydaları oldukça fazla. Regl dönemi boyunca kadınların papatya çayını kaynatıp tok karınlarına içmeleri sıkıntı ve depresyon hislerinin azalmasına yardımcı olacak.

Papatya çayının faydalarının bir diğeri ise sindirim sistemine yaptığı katkı oluyor. Özellikle sindirim sorunu yaşayan bireylerin gönül rahatlığı ile tercih edebileceği eşsiz papatya çayı sindirim yollarını rahatlatarak karın ağrılarını giderilmesini sağlar. Yine regl dönemindeki kadınların karın ağrılarına iyi gelecek bir alternatif. Bununla birlikte ülseri olanlarda rahatça papatya çayı içebilirler. Papatya çayının içindeki alfa bisabolol maddesi ülsere karşı oldukça etkili ve sağlıklı sonuçlar almanıza yarıyor.

Papatya çayının ağız ve diş sağlığına yönelik faydaları da altın değerinde. Özellikle papatya çayı ile gargara yaparak boğaz ağrıları ve ağız yaraları gibi istenmeyen sorunlar tedavi edilebilir. Ayrıca diş eti rahatsızlıkları içinde yine papatya çayının faydalarına başvurulabilir.

Ayrıca günümüzde uykusuzluk sorunu en fazla yaşanan sıkıntılardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Bir çoğumuz farklı yöntemler deniyor olsa da uykusuzluk probleminde çözümü papatya çayının faydalarıdan geçiyor.

Papatya Çayı 1

Papatya çayının faydalarını ise yalnızca bunlarla sınırlı kalmıyor. İşte papatya çayının diğer faydaları;

-Alerji belirtilerini hafifletir.
-Mide kasılmalarının önüne geçer.
-Romatizma sorunu yaşayanlara iyi gelir.
-Karaciğeri rahatlatır.
-Cilt hastalıklarına karşı etkili bir koruma sağlar.
-Sırt ve bel ağrılarının acısını azaltabilir.
-Stresi azaltıp rahatlatır.
-Sinüzitin etkilerini hafifletip daha sağlıklı nefes almaya yardımcı olur.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya çayını en iyi şekilde demlemek için bir su bardağı suyu cezvede kaynatın ardından kaynayan suyun içine 2-3 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya yaprağı atıp karıştırın. Papatya yaprağını ise aktarlardan kolayca temin edebilirsiniz. 3 dakika demledikten sonra da süzgeç yardımıyla çiçekleri süzmeniz ideal bir papatya çayı için yeterli oluyor.

Eğer papatya çayını daha tatlı bir şekilde içmek istiyorsanız da bal ya da limon yardımı ile farklı bir lezzet yakalayabilirsiniz.

Papatya Çayı 2

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.