Baş Ağrısına Doğal Çözüm: Bitki Çayları

Bitki Çayları

Günlük hayatın yoğunluğu ve stres nedeniyle insanlar çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalıyor. Özellikle stresli durumların iş veya okul hayatında artmasının geri dönüşü baş ağrısı şeklinde oluyor. Yaşamı en fazla etkileyen sorunlardan birisi olan baş ağrısı bazen geçmek bilmeyerek insanların rutinlerini bile bozarak onları sosyal hayatın dışına itebiliyor.

Bu sorunun çözümü olarak ise ilaçlara başvurmak genellikle ilk seçenek olsa da pek fazla fayda sağladığını söylemek oldukça zor. Baş ağrısı için doğal yöntemlerin hem daha sağlıklı hem de daha iyi sonuçlar verdiği bilinen bir gerçek. Ofis, ev ya da işyerinde yapabileceğiniz bitki çayları ile stresi azaltıp baş ağrısı gibi can sıkıcı durumları geride bırakabilirsiniz.

Bitki Çayları 1

Biz de bu yazımızda sizler için en baş ağrısı için şifa deposu olan bitki çaylarını listeledik. Hem lezzetli hem de sağlıklı olan bitki çayları ile sorunlarınızı geri plana atabilirsiniz.

İşte baş ağrısına birebir bitki çayları;

1-Papatya Çayı

Papatya, bitki çayları arasında en fazla tercih edilenlerden birisi. Hemen hemen her sorununuz için rahatça tüketebileceğiniz papatya çayı, baş ağrısı içinde eşsiz bir konumda yer alıyor. Sakinleştirici özelliği ile sinir sisteminizi gevşetecek olan papatya çayı, stres sorununu ortadan kaldıracağı gibi günlük hayatınızı daha kaliteli hale getirmenizdeki en büyük yardımcınız olacak. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere bitki çayı içmek size de iyi gelecek.

Papatya Çayı

2-Ihlamur Çayı

Ihlamur çayının faydalarının bilinirliği hemen hemen tüm dünyaya yayılmış durumda. Öyle ki pek çok kültürde yüzyıllardır farklı rahatsızlıklar için ıhlamur tercih ediliyor. Burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı gibi hastalıklar için vazgeçilmez bir bitki çayı olan ıhlamur, baş ağrısı içinde fayda dolu bir bitki. Yatıştırıcı bir etkiye sahip olan ıhlamur, gerginliği alarak kişinin daha sakin ve kaygısız olmasını sağlıyor. Bu sayede de baş ağrısı gibi hoş olmayan bir sorunu aşmanızdaki en büyük destekçiniz olur. Ek olarak C vitamini kaynağı olan ıhlamur bağışıklık sistemini güçlenmesindeki en büyük etkenlerden birisi konumunda.

Ihlamur Çayı

3-Zencefil Çayı

Zencefil çayı özellikle migrene bağlı baş ağrısının yatıştırmak için en yararlı alternatiflerden birisi. Özellikle bal ve tarçın ile birlikte tüketildiği zaman farklı bir lezzet yakalayan zencefil daha da sağlıklı bir konuma geliyor. Ancak migren ilacı kullanıyorsanız zencefil çayı içmeden önce dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü ilaçla etkileşime geçmesi hoş olmayan sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmakta fayda var.

Zencefil Çayı

4-Yeşil Çay

Baş ağrısı nedenlerinin bir diğeri ise sinüzit problemli oluyor. Özellikle rüzgarlı havaların artmasıyla sinüzite bağlı bağ ağrısı sorunlarının arttığı biliniyor. Bitki çayları arasında sinüzit için tercih edebileceğiniz en seçenek ise yeşil çay. Antioksidan etkisine sahip olan yeşil çay diğer pek çok rahatsızlık içinde eşsiz bir şifa kaynağı halinde.

Yeşil Çay

5-Lavanta Çayı

Akdeniz sağlık dolu çiçeği olan lavanta baş ağrısı konusunda da tercih edebileceğiniz en lezzetli bitki çaylardan birisi. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisiyle ağrılarınızı sizden uzaklaştıracak olan lavanta çayı, uyku sorununun çözümü içinde muazzam bir yardımcı olacak.

Lavanta Çayı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.