İsmini Tüm Dünya’ya Duyuran Isparta Gülünün Hikayesi

Isparta Gülü

Türkiye’nin gül bahçesi denildiği zaman akla gelen ilk yer şüphesiz ki Isparta oluyor. İnsanlar için en özel çiçeklerden birisi olarak kabul edilen gülün ise Isparta içinde yeri ayrı. Öyle ki şehirde yetişen güller Isparta gülü diye biliniyor. Kokusu ve bakmaya doyulmayacak güzelliği ile Isparta gülü diğer güllere oranla insanların daha fazla ilgisini çektiği bilinen bir gerçek. Isparta gülü insanlar için o denli ilgi çekici ki kozmetiğe kadar her sektörde bu eşsiz çiçeğin kokusundan faydalanılıyor.

Isparta Gülü 1

Isparta gülü ise neredeyse 130 yıldır bu topraklarda yetişiyor. Yetiştirilmeye başlanmasının hikayesi de en az çiçek kadar etkileyici ve hayret verici. Biz de bu yazımızda sizler için Isparta gülünün nefes kesen hikayesini ve özelliklerini yazdık

Isparta Gülünün Hikayesi Nedir?

Isparta gülünün hikayesi 1880’lı yıllara kadar dayanıyor. Isparta’nın Yalvaç ilçesinde doğan Müftüzade İsmail Efendi ise bu olayın baş kahramanı konumunda. Müftüzade 40 yaşına geldikten sonra görev yeri olarak  Bulgaristan’ın Kızanlık kentine gidiyor. Kızanlık ise o dönemde gül yetiştiriciliği konusundaki en önde gelen merkezlerden birisiydi. Kızanlık şehrinin önde gelenleri de şehirden gülün çıkmaması için ayrı çaba sarf ediyormuş. Bu durumu aşıp gülü memleketine, Isparta’nın topraklarına kavuşturmak isteyen İsmail Efendi ise çareyi bastonuna saklamakta bulmuş.

Isparta Gülü 2

Bir bastonun içinde başlayan gülün yolculuğu daha sonra İsmail Efendi’nin 30 dönümlük bahçesinde kök salarak ilerlemiş. Hatta İsmail Efendi gül tarımını o kadar ilerletiyor ki 1890 yılında gül yağı çıkartmak için gülhane kuruyor. Ancak ilk denemeleri başarısızlık ile sonuçlanıyor ve mis kokulu güllerden yağ çıkaramıyor. Fakat ilerleyen süreçte gül yağı çıkarma konusunda deneyimli olan Pehlivan Ahmet ile tanışarak onunla çalışmaya başlıyor ve aradan geçen yılların ardından 1892 yılında ilk kez gül yağı çıkarmayı başarıyor.

Tüm bunların ardından ise gülcülük Isparta halkı arasında yükselen bir trend haline geldi ve günümüzdeki Isparta gülünün temelleri atılmış oldu. 30 dönüm toprakta gizli bir şekilde gelen gül fidanı ile başlayan gülcülük daha sonraki süreçte tüm şehre yayıldı. Yüzlerce aile binlerce dönüm toprak üzerinde gül ekip biçerek Isparta gülünü bir marka haline getirdi.

Isparta Gülü 3

Müftüzade İsmail Efendi’nin başlattığı gülcülüğün bayrağını ise genç Cumhuriyetin bürokratları devralıp ileriye taşıdı ve 1935 yılında dönemin Ekonomi Bakanı Celal Bayar, ilk gül yağı fabrikasının temellerini attı. Daha sonraki süreçte yeni fabrikalar birbirini izledi.

Günümüzde dünya gül yağı üretiminin %65’i Isparta topraklarında çıkıyor. Isparta gülünün ünü ise sınırları aşarak tüm dünyaya yayıldı. Mis kokusu ve etkileyici görüntüsü ile Isparta gülü herkesin sahip olmak istediği bir çiçek haline geldi.

Isparta Gülü 4

Isparta Gülünün Özellikleri Neler?

Isparta gülünü diğer güllerden ayıran en önemli özellik rengi ve kokusu oluyor. Pembe renginin en güzel tonlarını yapraklarında barındıran Isparta gülü, kokusu ile de bu güzel görüntüyü destekliyor.  

Isparta Gülü 5

Güzelliğinin yanı sıra Isparta gülü tam anlamıyla bir şifa kaynağı. Hastalıklara iyi gelen ve insanı güzelleştirdiği söylenen Isparta gülü, boğaz ağrısı, ten kuruluğu, akne ve lekelerin iyileşmesi gibi pek çok konuda insanların dertlerine derman oluyor. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesine de ciddi faydaları olduğu biliniyor.

Isparta Gülü 6

Isparta gülünün bakımı da diğer güllere kıyasla daha özenli oluyor. Ne çok sıcak ne de çok soğuk havaları seviyor. Yazın 40 derece sıcaklık maksimum iken kış aylarında da 15 derece altına düşmemesi gerekiyor. Toprağın ise özellikle yazın otlardan temizlenip sürekli havalandırılması Isparta gülü için hayati derecede önemli.

Isparta Gülü 7

Son olarak ise Isparta gülünün güneş görmesi gerekiyor. Çünkü güle o benzersiz kokusunun kazandıran şey güneş ışığını yeteri kadar alması. Durum böyle olunca diğer çiçeklerden farklı olarak Isparta gülünün sabah erken saatlerde güneş doğmadan önce toplanması daha faydalı oluyor.

Isparta Gülü 8

Isparta Gülü 10

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.