Benjamin Çiçeği (Ficus) Bakımı Püf Noktaları

Benjamin çiçeği uzun ve yeşil yapraklara sahip olmasıyla göz dolduran bir çiçektir. Güneş ışığına duyarlı olan benjamin çiçeği, ışığa maruz kaldıkça güneşe doğru eğilim gösterir. Bu yüzden de diğer çiçeklere göre güneş ışığına daha fazla ihtiyaç duyar. Çok aydınlık bir ortam, benjamin bitkisi için idealdir fakat direk gün ışığına maruz bırakılması sakıncalıdır. Yapraklarının bulunduğu ortamda çevredeki objelere temas etmemesi de önemli hususlardan biri. Diğer çiçekler gibi optimal koşulların dışında fazla rüzgara maruz bırakılmaması önem taşır.

Benjamin çiçeği, yerinin değiştirilmesini belki de en çok yadırgayan çiçektir. Bu yüzden sık sık yer değişimi yapılmamalı ancak bütün yapraklarının güneş ışığından faydalanması için iki ayda bir olduğu yerde döndürülmesi gerekir. Yeşil ve büyük yapraklarıyla aynı zamanda hoş bir dekor olan benjaminin ahşapla uyumu da yaşam alanlarınıza pozitif bir hava katar. Tasarım çiçekler ile evlerinizde bir bütünlük yakalamak istiyorsanız, benjamin çiçeği bunun için en ideal bitkilerden biridir.

Benjamin Çiçeğinin Yetiştirilmesi ve Sulanması

Benjamin çiçeği sulanırken dikkat edilmesi gereken püf nokta, suyun her bölgeye eşit dağılmasıdır. Sulama sırasında bitkinin alışık olduğu ve uyum sağladığı su miktarı sabit olmalı ve negatif bir gelişim görünürse sulama tekniği gözden geçirilmelidir. Benjamin çiçeğinin güneşe ve ışığa olan hassasiyeti sebebiyetiyle yılın hiçbir döneminde 15 °C altındaki sıcaklığa maruz kalmamalıdır. Benjamin çiçeği bu sınırın altında bir ısıya maruz kalırsa, yapraklarında sararmalar ve dökülmeler başlar. Bahar ve yaz mevsimlerinde, normal sulanması gerekir fakat sonbahar ve kış aylarında o kadar suya ihtiyaç duymayacağı için daha az miktarda sulanması yeterli olacaktır. Aşırı sulanması, direk gün ışığına maruz bırakıldığında olduğu gibi yaprak dökmesine ve solmasına yol açar. Yaz aylarında sürekli suyla serinletilmesi gerekir. Saksıdaki toprağın üzeri nemli veya ıslak ise, çiçeğinizin suya ihtiyacı yok demektir. Bunu gözlemliyorsanız, mevsim değişikliklerine göre daha az sulamayı tercih edebilirsiniz.

Benjamin Çiçeği Bakımı

Benjamin çiçeği, aşırı ısıya ya da fazla soğuk bir ortama maruz bırakılmamalı ve aşırı rüzgarlı ortamlardan kaçınılmalıdır. Sıcaklık değişimlerinden minimum seviyede etkilenmesi açısından benjamin çiçeğinin toprağının değiştirilmesi için en ideal dönem ilkbahar olacaktır. Saksı ve toprak değiştirilirken en önemli püf nokta, çok amaçlı çiçek toprağı kullanılmasıdır. Budama dallanmayı arttırdığı için, mevsim geçişlerinde budamalar yapılmalıdır.  

Benjamin çiçeği, bulunduğu ortama ve ısıya adapte olduğu için bu koşulların birden değiştirilmemesi ve bitkinin şoka uğratılmaması çok önemlidir. Benjamin bitkisinin birçok çeşidi vardır. Örgülü gövdeli ve düz yaprakları iki renkli olmak üzere farklı cinsleri bulunur. Benjamin çiçeğini ilk kez evinize alıp yetiştirmeye başladığınızda bir anda yapraklarını dökebilir, telaşa kapılmanıza hiç gerek yok. Bu yerini yadırgadığı veya hoşlanmadığı anlamına gelir. Bitkinizi üçer gün arayla evinizin farklı köşelerine koyarak nerede yapraklarını dökmeden durduğunu gözlemleyebilirsiniz bu sayede bitkiniz için en uygun yeri belirleyebilirsiniz.  

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.