Kategoriler
Kendin Yap

Ayçiçeğinden Mumluk Nasıl Yapılır?

Mumlar ev dekorasyonunda en fazla kullandığımız öğelerin başında yer alıyor. Öyle ki bazı salonları tek başlarına süsleyen unsur mumlar oluyor. Kokulu, şekilli ya da farklı özellikleriyle hayatımıza romantik bir dokunuş katan bu güzel şeyleri de haliyle kullanabileceğimiz en estetik şekilde kullanmak istiyoruz. Haliyle diğer eşyalar ile olan uyumu da bir o kadar önem taşıyor.

Bunun yolu ise mumları çiçekler ile birleştirmek geçiyor. Özellikle evlerde en fazla kullanılan dekoratif öğelerden birisinin çiçek olduğunu düşündüğümüz zaman bu durumu yapılabilecek en şık hamlelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Çiçekleri mumlar ile birleştirmenin ise en güzel yolu ise ayçiçeklerinden geçiyor. Güneş gibi parlak renklere sahip olan ayçiçekleri, mumluk yapımı için kullanabilecek en güzel çiçekler. Ayrıca bu tarz mumluklar ile evinize hem farklı hem de güzel bir tarz katmak sizin elinizde.

Misafirlerinizin hayran kalacağı ayçiçeğinden mumluk yapımı için ise 2 farklı yol söz konusu. Siz de evinizde kolayca bu 2 yoldan birini tercih ederek mumluk yapabilirsiniz.

İlk Yöntem: Ayçiçeğinde Saksıda Mumluk

Malzemeler

-Akrilik Boya (Tercihen Kahverengi)
-Küçük Boya Fırçası
-Led Mum
-Ayçiçeği
-Kağıt

Adım 1: Kağıtların Kullanımı

İlk olarak mumun yüzeyini kullanmadığını kağıtlar ile tamamen kaplayın. Bu işlem için evdeki kullanmadığınız kağıtları tercih edebileceğiniz gibi biraz daha kalın yapıdaki mukavva kağıtlarına da yönelebilirsiniz. Bu noktada tercih size kalmış durumda ancak bizim tavsiyemiz evdeki kullanılmayan kağıtlardan yana olacak.

Adım 2: Boyama

Kağıt ile kapladığınız yüzeyi iki kat olmak üzere arkrilik boya ile boyayın. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta boyanın mumun ucuna değmemesi olacak. Aksi takdirde görüntüde bozulmalara meydana gelebilir. Boyayı bitirdikten sonra ise bir sonraki aşama için kuruyana kadar beklemeniz gerekiyor.

Adım 3: Renk Uyumunu Yakalayın

Ayçiçeği ile tam anlamıyla uyum sağlaması için kuruduktan sonra bir kat daha akrilik boya sürmenizde fayda var. Böylece renk uyumu tam anlamıyla sağlanmış olacak ve şık bir doku elde etmiş olacaksınız.

Adım 4: Saksıların Kullanımı

Ayçiçekleri genellikle evdeki saksı bitkileri olarak tercih ediliyor. Mumluk olarak kullanmak için ise istediğiniz boyuttaki bir saksının ortasına muma özel bir yer açıp onu oraya yerleştirmeniz yeterli olacak.

İkinci Yöntem: Ayçiçeğinin Ortasından Mumluk Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

-Ufak Mumluk
-Ayçiçeği
-Çiçek Makası

Adım 1: Ayçiçeğinin Hazırlanması

Öncelikle bir düz bir yüzeye rahatça oturtabilmeniz için çiçeğin sapını makas yardımıyla düz bir şekilde kesin. Ardından da ayçiçeğini düz bir yüzeye yerleştirin.

Adım 2: Mumu Yerleştireceğiniz Alanı Hazırlayın

Mumun, ayçiçeği üzerindeki alanının hazırlamak için paketten çıkan teneke mumluğunu kullanabilirsiniz. Yeri hazırlamak için ise teneke mumluğun belirlediğiniz alana üzerine koyup yavaşça bastırmanız yeterli. Fakat bu işlemi çiçeklerin seviyesine kadar yapmanız gerekiyor.

Adım 3: Ayçiçeğinin Ortasını Uygun Hale Getirin

Teneke mumluk ile bastırdığınız alanı ayçiçeğinden çıkarmak için bir bıçak ya da kaşık kullanabilirsiniz. Mumun boyutuna uygun olarak çiçeğin ortası temizlendikten sonra geriye tek bir işlem kalıyor. O da mumun yerleştirilmesi. Oluşturduğunuz açığa mumu koyarak, herkesin beğenisini kazanacak olan mumluk yapımı işte bu kadar kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir