Kategoriler
Galeri

Babalar Günü Tarihçesi

BABALAR GÜNÜ

Bir kimseye babalık yapmış olan, babalık şefkati ile bir canlıya yaklaşan herkes babadır aslında. Yavrulara baba şefkati ile yaklaşılması, Babalar Günü’nün kutlanması için yeterli bir sebeptir. Tüm dünyada her yıl haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanan Babalar Günü, babaların onurlandırılması için düzenlenmiş bir gündür. Babaların onuru için kutlanan bu özel gün, Anneler Günü’nden sonra ortaya çıkmış bir gündür. Bu fikir, bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, babası tarafından büyütülen bir çocuktu. Tam 6 kardeş olan Dodd ailesine babaları tek başına baktı. Annelerin yokluğunu aratmayan baba, Sonora Smart Dodd’un Babalar Günü adı altında bir kutlama yapılması gerektiğini düşünür. Sonora, bugün için babasının doğum günü olan 5 Haziran’ı seçer ancak hazırlıklar bugüne yetişmez. Bu nedenle Haziran’ın 3. Pazar günü istenen kutlama gerçekleştirir. İlk kez 1910 yılında kutlanan Babalar Günü’nün çıkış noktası ise Washington’dur. 19 Haziran 1910’da gerçekleşen bu etkinlik, üzerinden yıllar geçse de hala geçerliliğini korur.

Babalar Günü Tarihçesi Nedir?

Babalar Gününün tarihçesi, görece Anneler Günü kadar yaralayıcı değildir. 6 çocuğunu annesiz olarak büyüten bir Amerikan İç Savaşı gazisinin çocuğu tarafından onurlandırılmak istenmesi ile başlamıştır bütün hikâye. İlk olarak Washington’un Spokane şehrinde, Sonora Smart Dodd’un babası adına yapılan kutlamanın haziran ayında olması, Sonora Smart Dodd’un babasının 5 Haziran’da doğmasından kaynaklanır. 1910 yılında gerçekleşen ilk kutlamadan tam 14 yıl sonra, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge, eğlenceli ve gurur verici geçen bu özel güne destek vermiştir. Bu destek o dönemlerde resmiyete dökülse de esas olarak 1966 yılında yayınlanan bir bildiri ile Babalar Günü resmiyete dökülmüştür. 1966 yılında, dönemin başkanı olan Lyndon Johnson tarafından yayınlanan bildiride, her Haziran’ın 3. Pazar günü Babalar Günü olarak ilan edilmiştir. Hatta, takvimler 1972’yi gösterdiğinde, dönemin başkanı Başkan Richard Nixon tarafından bu özel gün, resmî tatil olarak ilan edilmiştir.
Katolikler bazında Babalar Günü farklı bir tarihte kutlanır. Katolikler, Babalar Günü’nü dini açıdan ele almıştır. Hıristiyanlık peygamberi İsa’nın babası anısına kutlanan bugün, 19 Mart’ta kutlanır. Bugün, St. Joseph Günü adı altında kutlanır. Babalar Gününde babalara çiçek başta olmak üzere tavla takımı, satranç takımı, özel hobi ya da koleksiyon ürünleri, ceket, pantolon, parfüm, saat gibi seçenekler de hediye edilebilir.

Babalar Günü Neden Kutlanır?

Her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanan Babalar Günü, babaların ve babalık duygusunu taşıyanların onurlandırılması için kutlanır. İlk olarak 1910 yılında, bir Amerikan iç savaşçısı olan babanın 6 çocuğuna hem annelik hem de babalık etmesi ile ortaya çıkan merhamet ve emek, Savaşçının 6 çocuğundan biri olan Sonora Smart Dodd’un babasını onurlandırmak için bir kutlama yapması ile bir kutlamaya dönüşmüştür. 1924 yılında resmi olarak ilan edilen Babalar Günü, 1972 yılında ise Amerika’da resmi tatil olarak ilan edilmiştir. O günden bugüne bir kültür olarak gelişen kutlamalar, baba olarak görülen kişileri mutlu etmek için kullanılan bir gün haline gelmiştir.

Babalar Günü Ne Zaman Kutlanır?

Babalar Günü, her Haziran’ın 3. Haftası kutlanır. Bunun için belirli bir tarih olmadığından kutlama tarihinde değişkenlikler olabilir. Dünyanın birçok bölgesinde Haziran’ın üçüncü haftasında kutlanan Babalar Günü, Katolikler tarafından ise Mart ayının 19. gününde kutlanır.

Babalar Gününde Babamıza Ne Tür Hediyeler Alabiliriz?

Babalar Günü, yaz ayına denk geldiği için genellikle tişört alınır. Belirli bir yaşa gelen babaların kendilerini rahat hissetmesi için tercih edilen bu hediye oldukça sevimlidir. Ancak tercih edilen hediyelerin yanında ek bir hediye gereksinimi duyulur. Bu noktada devreye çiçekler girer. Babalara genellikle saksıda çiçek alınır. Özellikle emekliliğin tadını çıkaran babalarınız, saksıdaki çiçekleri tıpkı siz, değerli çocuğu gibi özenle bakar. Eğer evinizden ayrılmışsanız ve kendinize yeni bir hayat kurmuşsanız babanıza verebileceğiniz en iyi hediye, saksı çiçekleridir. Tasarım çiçek sepeti, orkide, lavanta, tropic dieffenbachia ve çok daha fazlasına osevio ayrıcalığı ile ulaşabilirsiniz.
Babalara en çok alınan hediyeler arasında kartlık ve cüzdanlar bulunur. Alacağınız kartlık ve cüzdan, gözünüze küçük geliyorsa set halinde sunulan ürünleri tercih edebilirsiniz. İsimli cüzdan tesbih bileklik anahtarlık seti bu noktada size yardımcı olacaktır. Kişiselleştirilebilir hediyeler, karşınızdaki kişiyi daha fazla mutlu eder. Dilerseniz babanıza özel bir hediye paketi de oluşturabilirsiniz. Kahve seven babalara porselen kupa ve dünya kahveleri eşsiz tatlar hediye kutusu gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Çalışan babalara özel ise içerisinde şampuan, duş jeli, roll-on, ajanda ve çikolata gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz. Babalarınızı mutlu edecek olan bu hediyelerin tamamına ise osevio ayrıcalığı ile ulaşabilirsiniz.
Eğer babanızla aynı şehirde yaşamıyorsanız, tercihiniz yenilebilir çiçeklerden olabilir. Genellikle meyve sepetleri, kekler, kurabiyeler gibi birbirinden lezzetli ve görsel açıdan avantajlı olan yenilebilir çiçekler, babanızı mutlu edecektir. Halihazırda resmi bir işte çalışan bir babanız varsa gömlek veya kravat da alabilirsiniz. Bu aksesuarlar, babalarınızın her taktığında sizi mutlu edeceği benzersiz bir seçenek sunacaktır. Çocuklar, genellikle babalarının pantolon ölçüsünü bilmez. Bu nedenle eğer babanıza pantolon almak istiyorsanız muhtemelen ona sürpriz yaparak bir alışveriş merkezine götürmeniz gerekecektir. Babalar için tek bir özel gün bulunduğundan onları mutlu etmek ve sevginizi haykırmak için elinizden her geleni yapmalısınız. Bunu yaparken de babanızın beğenilerini ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede hem işlevsel hem de onları mutlu edecek hediyelere sahip olabilirsiniz. Bu hediyeleri çiçek ve yenilebilir çikolatalar ile taçlandırmak oldukça avantajlı olacaktır.

Babalar Gününde Ne Mesajlar Atılabilir?

Babalar Günü’nde atılacak mesajlar, genellikle duygu yüklü olan mesajlardır. Eğer babanıza Babalar Günü’nde hangi mesajların atılacağına karar veremiyorsanız sizin için hazırladığımız önerilerimizi kullanabilirsiniz.
*Dünyaya bir daha gelsem yine senin kızın/oğlun olmak isterim. İyi ki benim babamsın. Her zaman özverin ve şefkatin ile bana sımsıcak bir dünya verdin.

*Dünyadaki bütün babalar bir yana, sen bir yana… Dünyaya gözlerimi açtığım ilk günden itibaren beni koruduğun, her düştüğümde beni kaldırdığın ve arkamda dağ gibi durduğun için teşekkür ederim.

*Emeğin, sevgin, sabrın ve kendinden feda edip bana verdiğin her şey için sonsuz teşekkür ederim. İyi ki varsın babacığım.

*Baba demek; güven demektir. Baba demek; koşulsuz sevgi demektir. Baba demek; yemeden yedirmek, içmeden içirmek demektir. Tüm bunları bana sunduğun sonsuz sevgi ve emek ile anladım. Babalar Günün kutlu olsun babacığım.

*Gölgen yeter… Başka söze, süslü cümlelere, methiyelere gerek yok. Sen başımızda ol yeter. Babalar Günün Kutlu Olsun babacığım.
*Ne kadar şımarıklık yaparsam yapayım bana gösterdiğin sabrı, en sevdiğin gömleğini mahvettiğimde gösterdiğin yumuşaklığı, benden önce uyanıp beni okula hazırladığın o günleri unutmadım. Sonsuza dek benim babam olduğun için şükrediyorum. Seni çok seviyorum babacığım.

*İşten yorgun argın eve dönüp, beni gördüğünde sanki hiç işe gitmemiş gibi davrandığını artık daha iyi anlıyorum. Son enerjine kadar bana harcadığın, benimle güldüğün, bana ağladığın her gün için minnettarım.

Kategoriler
Galeri

Youtuberlardan Haber Var

600 youtuber biraraya gelerek iklim değişikliği hakkında farkındalık yaratmak için ağaç dikti!

Mahatma Gandhi’nin dediği gibi‘’dünyayı değiştirmek istiyorsan, ilk önce kendinden başla.’’ Bu felsefe ile yola çıkan, farkındalık yaratan ve dünyamızı güzelleştiren insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Ne mutlu! Youtuber Jimmy Donaldson, daha yaygın bilinen adıyla MrBeast’in bunu yapan son kişi olmayacağı kesin. 20 milyon takipçisini kutlamak için sembolik olarak doğaya 20 bin çiçek kazandırma hedefi ile yola çıkan MrBeast, bu hareketiyle herkesin takdirini kazandı bile. 

Yakın çevresi ve arkadaşlarından oluşan ekip sayesinde ilk gün 300 fidan dikildi. Tek başına çok zor olacağı için 600 youtuber ile anlaşarak hep birlikte kolları sıvadılar ve bu youtuberların takipçileriyle birlikte 650 milyon kullanıcıya ulaştılar. MrBeast, ‘’20 milyon ağaç tabiki iklim değişikliğinin önüne geçmeyecek ancak 20 milyon daha fazla fidan hiçbir şey yapmamaktan iyi’’ diyerek bu duyarlı örgütlenme ile övülmeyi fazlasıyla hakediyor! Bir sonraki gün katılımcı sayısının artmasıyla 1700 ağaç daha dikildi. Ayrıca bir dernek(Arbor Day Foundation) ile iş birliği başlatan youtuber, bir dolar bağış karşılığında doğaya bir ağaç daha kazandırma kampanyasına tüm takipçilerini davet ederek binlerce ağacın daha doğaya kazandırılmasını sağladı ve bu kampanya hız kesmeden devam ediyor. Dünyanın her yerinden böyle güzel ve umut verici haberler almayı ümit ediyor, kendisini bu örnek davranışından ötürü kutluyoruz.

Daha fazlası için: MrBeast

 

  

Kategoriler
Galeri

Minyatür Bitkilerle Rengarenk Köşeler

Çiçeklerle dolu bir evde büyüyen Honey Thistle, bu tatlı hobisini annesinin çılgın çiçek sevgisine bağlıyor. Evinde 70 adet çiçek yetiştiren annesinin koleksiyonu gün geçtikçe büyüyor. 

Bu hobisine başlamasını şu şekilde anlatıyor: ‘’Kendi evime çıktığımda yaşam alanımı biraz renklendirmek istedim. Bir kaktüs, birkaç sukulent ve annemin getirdiği çiçeklerle evimi güzelleştirdim. Ancak bu manzara çok uzun sürmedi ve evde bulunamadığım için tüm bitkilerim solup gitti. Ben de bu yüzden minyatür çiçekler yapmaya başladım.’’ Bu olay bir süre böyle devam ettikten sonra, farklı bir bakış açısıyla kendi bitkilerini tasarlayarak evini renklendiren Thistle, seyahatlerinde çektiği fotoğrafların yarısından çoğunun doğa ve bitkilerden oluştuğunu da dile getiriyor. Bu tutkusunu minyatür bitkiler yaparak pekiştirerek, instagramda da hatrı sayılır bir kitleye ulaşmış bile. Etsy shopta satışını yaptığı bu bitkilere buradan ulaşabilirsiniz. 

Kategoriler
Galeri

Terazi Burcuna Özel 5 Hediye

Burç Özelliklerine Göre Hediye Seçimi 

Ayın Burcu Terazi: Alınabilecek 5 Hediye Önerisi

Terazi burcuna sahip kişiler genelde sakinlikleriyle dikkat çekerler. Kendinden emin ve ne istediğini bilen Terazi burcu insanı, zarafetiyle de büyüleyicidir. Terazi burcu, adaletin de simgesi olarak, her koşulda eşitliğin savunucusudur. Aşkını sonuna kadar yaşayan terazi mantığını da aynı ölçüde kullanmayı tercih eder. Hayata her zaman pozitif bakmaya çalışan ve yaşamını da bu iyi hislerle sürdürmeyi isteyen terazi, hayatını birleştirecek insanı da dostça duygularla seçer. Arkadaşlıklara oldukça düşkün olan terazi, zaman zaman anaç tavırlar sergileyebilir. İnce düşünülmüş ve manevi değeri olan hediyeler terazi burcu için doğru tercih olacaktır. 

Terazi burcuna alınabilecek en ideal hediyeler: 

1. Dünya Kahveleri Hediye Seti

İnce fikirlerle üdşünülmüş kahve tiryakisi bir teraziye alınabilecek ideal hediyelerin başında kahve hediye seti geliyor.

2. Saat

Her zaman yanında taşıyabileceği ve baktıkça sizi hatırlatacak bir saat ikinci tercihiniz olabilir. 

3. Kıyafet

Daha önce beğendiği bir kıyafeti, hiç beklemediği bir anda alarak onu mutlu edebilirsiniz. 

4. Parfüm

Tüm zamanların vazgeçilmez hediyesi parfüm, her teraziyi şüphesiz mutlu eder.

5. Anı Fotoğraf Kitabı

Anılarınızı taçlandırdığınız fotoğraflarınızı bir araya getirerek kitaplaştırabilirsiniz.

 

Kategoriler
Galeri

Milo Baby – Çiçekler İçin Işık

Milo çiçeklerinizi aydınlatacak ve onlara ihtiyacı olan ışığı verecek bir cam fanus. Peki bu ne anlama geliyor? Mevsim değişimlerinde bitkilerimiz ihtiyacı olan ışığı alamayabiliyor. Böyle zamanlarda cansızlaşarak kuruyabiliyorlar. Bunun önüne geçmek için geliştirilen ve oldukça etkili olan Milo baby’ler çiçeklerinize bu ışığı sağlıyor. Milo baby fanusları çiçeklerinize, sukulentlerinize ihtiyacı olan ışığı sağlarken aynı zamanda dışarıdaki gürültü kirliliğinden de korur. Yer değişikliklerinden de etkilenmemesi adına tercih edilebilecek Milo baby fanusları, bitkilerinizi karanlık ortamlarda da sağlıkla büyütebilmenizi sağlar. Camı geleneksel yöntemlerle yapan ve özgün şekiller vermeyi hedefleyen Milo, odun ve camın mükemmel uyumunu da gözler önüne seriyor. 

Daha fazlası için: Milo Baby

Kategoriler
Galeri

Amsterdam’daki 7 Milyon Lalenin Aynı Anda Açtığını Hayal Edin

Hollanda bir çok farklı şey ile ünlü olsa da bunlardan en fenomen hale geleni şüphesiz içinizi ısıtan görüntüler sunan laleler! Amsterdam’ın meşhur laleleri, yılın belli dönemlerinde inanılmaz manzaralar sunuyor. Her yıl nisan ayının ortalarında, milyonlarca lalenin aynı anda açmasıyla büyüleyici bir görüntü sunan Amsterdam’dan yüzünüzü gülümsetecek kareleri derledik. Her yıl lalelerin açtığı dönemde binlerce turistin akınına uğrayan Hollanda, turistlere kolayca ulaşabilecekleri bir rota da sunuyor. 

Yolunuz Hollanda’ya düşerse Tulpen Route denilen bu yol üzerinde fotoğraflardaki gibi eşsiz bir manzarayla karşılaşmanız mümkün. Rüya gibi bir ülkenin harikalar diyarını andıran çiçeklerle bezeli görüntüleri ile sizi baş başa bırakalım.

Kategoriler
Galeri

Baby Groot Tasarımları Büyük İlgi Görüyor

Guardians of The Galaxy filminin sevimli karakteri Baby Groot, eğer izlediyseni bilirsiniz, filmin ilk serisinde kendini feda eden yetişkin Groot ile aynı kişi değil. İlk filmdeki Groot çok akıllı ve büyük bir amaç uğruna kendini feda eden bir kişilikti Babby Groot ise daha masum ve sevimli yönleriyle ön plana çıkıyor.   

Baby Groot’un olağanüstü sevilmesi ve büyük ilgi görmesi sonucunda büyük hediye firmaları bu sevimli minik yaratığı, gerçek hayatta evimizde konumlandırabileceğimiz tasarımlarla bizleri buluşturmaya başladı. 

Gerek saksı gerekse kalemlik biçiminde karşımıza çıkan Baby Groot tasarımları gerçekten göz dolduruyor. 

Bu yazımızda birbirinden dekoratif ve aynı zamanda sevimli Baby Groot tasarımlarını sizlerle buluşturuyoruz.

 

Kategoriler
Galeri

Çiçek Papyonlarla Eşsiz Olun

Çiçeklerle harikalar yaratan bir çok sanatçı dünya genelinde sosyal medya sayesinde isimlerini duyurmaya devam ediyor. Ancak içlerinden en özgün fikre sahip olanların başında bizce Tereza Varga geliyor. Kimsenin daha önce aklına gelmeyen ve papyon gibi klas bir aksesuarı çiçeklerle renklendirmeyi ve estetik bir görünüm yaratmayı başarmış. Sanatçı çiçeklerin renkli dünyasından ilham alarak harikalar yaratıyor! 

Amsterdam’da yaşayan ancak aslen Ukraynalı olan bu sanatçımız, doğanın ve onun zarafetinden her zaman büyülendiğini dile getirerek bunu işinin bir parçası haline getirdiğinden söz ediyor. Gerçek çiçeklerle tasarladığı bir başka ürün ise Tereza Varga kolyeleri! Birbirinden zevkli ve niş tasarımıyla dikkat çeken kolyeler şimdiden büyük ilgi görmeye başlamış bile. Aynı zamanda geometrik şekiller ve parlak renklerden de yararlanan Varga, profesyonel takı tasarımında yaratıcılığını kullanarak kendine yer edinmeyi de başarmış.

Daha fazlası için: terezavarga.com / Instagram

Kategoriler
Çiçek Bakımı

Kirli Sularlardaki Saflık: Lotus Çiçeği

Lotus Çiçeği, ruhsallığı, maneviyatı ve temizliği simgeleyen en hoş çiçeklerinde başında geliyor. Yağmur ormanlarının kirli sularında çiçek açan lotus çiçeği, güzelliği ve saflığı ile budizm ve hinduizm gibi inançlarında sembolü olmayı başarabilmiştir. Bununla birlikte birçok eski medeniyet içinde lotus çiçeği, kutsal sayılır. Özellikle Antik Mısır’da lotus çiçeğine fazlasıyla değer verilirmiş.

Lotus çiçeğini özel kılan bir diğer detay ise çiçeğin yetiştiği bölge oluyor. Bilhassa bataklık, çamurlu arazi gibi alanlarda yetişen lotus çiçeği, yetiştiği kirli ortama rağmen temiz kalabiliyor. Üzerine konan tek bir toz zerresini bile temizleyebilen lotus çiçeği, bembeyaz bir güzellik ile karşısına çıkanları selamlıyor.

Lotus Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Lotus çiçeği, doğada nadir olarak bulunan bir çiçek. Bu yüzden insanlar sıklıkla lotus çiçeği ile karşılaşamıyor. Genellikle doğada gördüğümüz lotus çiçekleri ise 12 taç yaprağına sahip çiçekler oluyor. Ancak bazı lotus çiçeklerinde nadirende olsa 13 taç yaprağı görülebiliyor. Bu tarz bir lotus ile karşılaşmanın ise kötü şans getirdiğine yönelik kuvvetli bir inanç var.

Bu güzeller güzeli çiçeğe yönelik bir diğer ilginç özellikle ise geceleri yapraklarını kapatıp, gündüzleri yapraklarını açıyor olması. Böylece lotus çiçeği her gün yeniden aynı güzelliğini koruyarak doğuyor oluyor.

Lotus Çiçeği Evde Yetiştirilebilir Mi?

Lotus çiçeğini evde yetiştirmek oldukça zordur. Hatta imkansıza yakındır çünkü çiçeğin yetiştiği o ortamı ev ortamında ayarlamak kolay olmayabilir. Ancak illa lotus çiçeğini evde yetiştirmek istiyorsanız, büyük havuz/akvaryum ya da geniş fanuslar kullanılabilir.

Lotus Çiçeği Renkleri Ne Anlama Gelir?

Lotus çiçeğinin anlamından her ne kadar yukarıda bahsetmiş olsak da renklerine göre lotuslar farklı anlamlar taşıyabilir. Biz de sizin için hangi rengin ne anlama geldiğini bir araya getirdik.

Beyaz Lotus Çiçeğinin Anlamı

Saflığın ve güçlü bir maneviyatın temsilcisi olarak beyaz lotus çiçeği ön plana çıkar.

Kırmızı Lotus Çiçeğinin Anlamı

Sevginin, tutkunun ve merhametin bir sembolü olarak ise kırmızı lotus çiçeği kabul edilir. Bununla birlikte bazı yerlerde şevkatin temsilcisi olarak da kırmızı lotus çiçeği gösterilir.

Mor Lotus Çiçeğinin Anlamı

Mor lotus çiçeği, budist inancının en büyük temsilcilerinden biridir ve maneviyatı simgeler.

Pembe Lotus Çiçeğinin Anlamı

Işığın, aydınlığın ve aydınlanmanın sembolü olarak ön plana çıkar pembe lotus çiçeği, bununla beraber güzel görüntüsü ile de bakanları kendisine hayran bırakır.

Mavi Lotus Çiçeğinin Anlamı

Mavi lotus çiçeği ise bilgelik ile sembolleşmiştir ve onu temsil eder.

Kategoriler
Tavsiye

Evinizi Bali’ye Çevirmek İster Misiniz?

Size harika önerilerimiz var. Evinizi yeşillendirecek Uzakdoğu esintilerini her gün hissettirecek ilginç dekorasyon fikirleriyle karşınızdayız. Alışılmışın dışında yeşili hayatının her alanına katmak isteyenlerin şüphesiz yaptıkları ilk iş, yaşam alanları olan evlerinin dekorasyonunu da yeşille kuşatmak oluyor. Kimisi bunu saksıda çiçeklerle yaparken, kimisi terasını veya bahçesini çiçeklerle donatıyor. Peki evinizde gerçekten de Bali esintilerini hissedebileceğinizin farkında mısınız? Kendi dünyanızı yaratmak için aklınıza daha önce hiç gelmeyen detaylara değiniyoruz. Örneğlin, evimizin merdivenlerini sadece kat değiştirmek için kullanıyoruz fakat bunun iç mimariyi komple değiştirebilecek bir detay olduğunun farkında değiliz. Yada en rahatlatıcı köşemiz olan banyolarımızda kendimizi doğanın kollarına bırakabiliriz. İşte birbirinden natural görüntülerle yaratılmış iç mekan dekorasyonları…